Fotózz otthon

2009.11.02. 16:39

Én is aki ismer tudja mindenem a fotózás és a körülötte forgó dolgok. Mivel gyengéim a nők (és a divat), ígyhát a divatfotózást választottam ki mint fő elfoglaltság. Nade. Az, hogy bárki berendezzen egy saját studiot ... igen sok milliójába kerülne. Én is tanultam valakitől a divatfotózást (és kérelmére nem említem meg a nevét(aki ismer ugy is emlegetem)) és én is láttam milyen nagyszerűek a stúdiók. Minden megvan bennük (legtöbb esetben) amire szükség van éppen. De a bérlése drága és én is tapasztaltam nem egyszerű valakihez bejutni legyen az bár újság, divatlap, márka, üzlet vagy akár egyéni fotózás sem. Egy stúdiót sajnos nem kap az ember hop-on módra. De ki ne álmodna arról, hogy saját stúdióban a saját modelleit fényképezhesse. Nos én biztosan :D.

Még én is kénytelen vagyok (ma már) külső helyszínre kéredszkedni a hölgyeket ha fényképeket szeretnék csinálni. Ami nem mindig előnyös, akár az időjárás akár a segítség hiánya ... v bármilyen más tényező is lehet. Legyen nekem bármilyen szemem hozzá ha nem tudok hiteles lenni. Gondolom van akinek ismerős az érzés.

Most azt mutatom be, hogy egy kis leleményességgel mit el nem érhetünk a saját kis otthoni stúdiónk terén. Nem cask saját ötleteket osztok meg veletek hanem olyanokat is amiket valaki mesélt vagy olvastam valahol. De persze természetesen nem szeretném elveszíteni az olvasóimat ... ezért aki össze szeretné rakni az otthoni stúdióját olvassa szépen rendszeresen a blogomat. Mindig lessz valami amit hozzá tehetsz a házi barkácsba.


Lámpák, Világosítók

 

Persze vásárolhatunk profi világítótesteket, akár folyamatos fényt adó hőmérsékleti sugárzókat (alias izzó) vagy beállítófényes, fejgenerátoros stúdióvakukat. Ezek árazása azonban általában nem esik egybe az amatőrök pénztárcájának lehetőségeivel.

Ez az egyszerűbb. Elmegyünk egy barkácsáruházba, és veszünk pár kerti lámpát. Amolyan halogén fényforrást, ami bírja az időjárást, és jó pár száz wattos. Amennyiben nem akarunk külön állványokkal is foglalkozni, érdemes ezekből olyat vásárolni, amik némi csavarozgatás után megállnak a saját lábukon. A legkülönbözőbb teljesítményben kaphatók, 150-1000W-ig. Általában egy búrában 500W-os szálakat szoktak elhelyezni a "talpas" változatokban.

Előnyök:

  • Az összeg lámpánként alig párezer forint.
  • A fények beállításakor azonnal látjuk az eredményt, hiszen a lámpa fénye folyamatos, minden árnyék és fény folyamatosan jelen van.
  • Állványos lámpák esetében különösebb szerelés nélkül, néhány elosztóval berendezhető a komplett rendszer.

Hátrányok:

  • 3000-4000 watt alatt nem adnak elegendő teljesítményt. Egy 120W-os összteljesítményű csillár általában elég egy szoba bevilágításához, az emberi szem nagyszerűen elboldogul vele, de fényképezéshez édeskevés, főleg ha a lámpákat valamilyen "lágyítással" használjuk, mint a pausz papír, fehér ernyő, vagy falra, plafonra irányítva. A kapott záridők ISO 400-nál sem tornászhatók 1/60 sec fölé, főleg olcsó objektívekkel, ami a berázás veszélyét, sőt, akár egy portrénál akár az alany kismértékű bemozdulását eredményezi. Pusztán tárgyfotóhoz használható, állványról, úgy, hogy ISO 100, "emberi" rekesz, és meglepően hosszú záridő, vagy fel kell adnunk az érzékenység okozta zaj oltárán a kép részleteit a zársebesség növelése érdekében.
  • Jelentős hőt termelnek! Egy nyári délután párezer watt mellett nehéz fotózni. Nem is beszélve arról, hogy kegyetlenül pörgetik a villanyórát!
  • A fehéregyensúllyal vigyázni kell, általában a halogén izzók sem "tudnak" többet 3-4000 Kelvinnél, míg a napsütés minimum 5000-5500 Kelvin, tiszta időben is. Ráadásul minél többféle lámpát illetve izzót sikerült összeválogatni, annál biztosabb, hogy kismértékben eltér a színük, és össze-vissza tolja el a színeket. Érdemes azonos lámpákat venni, vagy eleve lecserélni a búrákban lévő izzókat valami drágább halogén csövekre, amiket egy igényesebb márkaboltban lehet megvásárolni. Gyakran ezek azonos teljesítményfelvétel (Watt) mellett több fényt is adnak, hátrányuk hogy növelik a költségeket.
  • Nem mindegy mit teszünk eléjük (ernyő, papír, színszűrőnek használt PVC dosszié...) Vigyázni kell, a lámpák esetleg elolvasztják, felgyújtják az előtéteket!!!

A bejegyzés trackback címe:

https://misterbig.blog.hu/api/trackback/id/tr161493455

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása